O projektu Biosigurnost i biozaštita

Izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 uočena je važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika o navedenom problemu. Važnost promicanja vrijednosti očuvanja ljudskog zdravlja i prevencije zaraznih bolesti bio je glavni poticaj za pokretanje ovog projekta kako bi se u osnovne i srednje škole u Republici Hrvatskoj uvelo poučavanje o sadržajima vezanih uz biosigurnost i biozaštitu. Nositelji projekta su: Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb, Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac, Osijek.

Projekt se provodi u osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj. Namijenjen je kombiniranim skupinama učenika 5. i 6. razreda i 7. i 8. razreda osnovne škole te trogodišnjim i četverogodišnjim srednjim školama. Učenici zajedno sa svojim učiteljima, nastavnicima – mentorima, putem digitalne platforme, obrađuju sadržaje i svladavaju planirane ishode koji se nalaze u sklopu Kurikuluma Biosigurnost i biozaštita. Planirane ishode učenici ostvaruju kroz istraživački rad, praktični rad, izradu plakata i prezentacija, rješavanje problema i sl.

Na kraju nastavne godine planirano je natjecanje  u stečenim  vještinama te prezentacija rezultata istraživačkih radova i postera u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.

Naša škola, Pomorsko-tehnička škola Dubrovnik, jedna je od 250 škola koje su se prijavile za sudjelovanje u projektu tijekom ove školske godine, a projekt će se provesti među učenicima prvih i drugih razreda.

Voditelj projekta u Pomorsko-tehničkoj školi Dubrovnik: Linda Jurkić, profesor savjetnik

U nastavku su prikazani neki od radova naših učenika (uz teme biosigurnost i biozaštita, mjere zaštite od covida -19, znak biohazard, zaštitna oprema za rad u specijaliziranim laboratorijima).