Strojarski računalni tehničar

Ovaj smjer zbog zastupljenosti stručnih predmeta daje odlične temelje za upis na bilo koji tehnički fakultet.

Osim općih i stručnih predmeta uči se konstruiranje i projektiranje uporabom najboljih svjetskih računalnih programskih paketa CATIA i AUTOCAD, programiranje i rad na suvremenim CNC strojevima i CAD i CAM tehnologija.

Učenici se osposobljavaju da pomoću računala i upravljačke naprave upravljaju strojem i proizvodnim procesima gdje se obrađuju tehnički materijali, provode kontrolu kvalitete izrade materijala i dijelova pridržavajući se usvojenih standarda.

Kabinet sa strojevima i 3D printerom

Strojarski računalni tehničar ima znanje i sposobnosti crtanja, konstruiranja, dizajniranja i izrade proizvoda pomoću računala. Izrađuje tehnološku i operativnu dokumentaciju, te CNC programe (G – kod). Upravlja robotskim sustavima. Pri tome koristi modernu CAD/CAM tehnologiju te CNC strojeve.

CAD - Computer Aided Design - računalom podržano konstruiranje
CAM - Computer Aided Manufacturing - računalom podržana proizvodnja
CNC - Computer Numerical Control - računalom podržano numeričko upravljanje

Tijekom školovanja učenici intezivno koriste računalo u većini predmeta. Na taj način savladavaju najpoznatije svjetske softverske pakete kao što su: CATIA, AUTOCad, Mach3, Sinumeric, … uz njihovu primjenu na školskim uređajima: 3D printeru i CNC strojevima. Škola je osim 3D printera i CNC strojeva opremljena didaktičkim sredstvima i uređajima za robotiku, hidrauličke i pneumatske sustave, toplinsku obradu i zavarivanje.
Stoga učenici dobivaju široki potencijal tehničkih kompetencija.

Nastavni plan:

« Siječanj 2021 »