Održana radionica robotike u Pomorsko – tehničkoj školi Dubrovnik

Autor: Administrator , 12. 10. 2016.

U subotu, 1.10.2016. u Pomorsko – tehničkoj školi Dubrovnik održana je radionica robotike za 11 učenika prvog i drugog razreda ove srednje škole, smjer Računalni tehničar za strojarstvo i Tehničar za brodostrojarstvo.

Više o ovom događanju pročitajte klikom na OPŠIRNIJE.

Radionica je organizirana kao suradnja Hrvatskog društva za robotiku i  Informatičkog kluba Futura i uvod je u novi ciklus Futurinih radionica robotike koje počinju sredinom listopada.

Radionice robotike u Pomorsko – tehničkoj školi postale su tradicija i održavaju se bar jednom godišnje od 2008. godine.

Jutro u Pomorsko - tehničkoj školi Dubrovnik započelo je upoznavanjem senzora i Fischerovog sučelja koje ima velike mogućnosti i visoki stupanj zaštite. Profesor Ivica Kolarić je ovaj put detaljnije objasnio kolor i ultrazvučne senzore povezujući to sa stručnim predmetima smjera Elektrotehnika koji uče kod profesorice Ivone Medunić, polaznice ove radionice.
Profesor je objasnio i praktičnu primjenu ovih senzora u automobilskoj industriji.

Nakon uvodnog dijela svi su dobili zadatak da programiraju robota da se kreće sve dok ne naiđe na prepreku. Sljedeći zadatak za učenike bio je da programiraju robota da se kreće kroz labirint. Treći zadatak, za one najvrjednije, bio je da programiraju robota da prati crtu i obilazi prepreku.

Što su polaznici mogli zaključiti na ovoj radionici? Da im stalno trebaju osnovna znanja iz matematike, fizike i elektrotehnike, ali i obrnuto da kroz praktičan rad  jednostavnije i vizualno uoče fizikalne i matematičke zakonitosti.

Na ovoj radionici aktivno su sudjelovala i dva „ kralja“, Patrik – učenik 6.raz. i Orsat – učenik 2.raz. osnovne škole Župa Dubrovačka. Više puta dokazali smo da i mlađi učenici mogu rješavati složene zadatke ako imaju dobru koncentraciju i ako kod njih postoji takav interes.

Učenici su kroz nekoliko sati praktičnog rada izrade robotskih kolica upoznali principe rada strojeva i sustava koji ih okružuju. Praktični rad je suština ovih radionica jer djeca aktivno usvajaju i primjenjuju znanja.

Uz profesora sa učenicima je na radionici radila Dalija Milić Kralj, profesorica u Pomorsko - tehničkoj školi Dubrovnik koja je i inicirala ovu radionicu. Profesorica  želi na ovaj način zainteresirati svoje učenike za stručne predmete, a ako bude financijske mogućnosti i spremiti bar jednu ekipu za sudjelovanje na prvom kolu Hrvatske lige robotičara koje će se održati u Zagrebu u subotu, 10. prosinca 2016. godine.

Očekujemo da će ovi učenici tokom godine nastaviti sa radom kroz redovne nastavne sate ili kroz rad Informatičkog kluba Futura, a najbolji  se uključiti i na brojna natjecanja u Hrvatskoj i izvan nje.

Jelka Hrnjić, prof.

Priloženi dokumenti: